W pracy filmowej spotykamy się nie tylko z przyszłymi parami, które chcą, byśmy stworzyli dla nich film ślubny, czy wykonali zdjęcia. Coraz częściej dostajemy zapytania dotyczące stworzenia filmowych podziękowań dla rodziców. Nie inaczej było przy okazji współpracy z Judytą i Luckiem.

Co na podziękowania dla rodziców?

Z parą poznaliśmy się na jednym z wesel w 2019 r. Kilka miesięcy później odezwała się do nas Judyta. Chciała, byśmy wykonali film – nowoczesne podziękowania dla rodziców, który będzie niespodzianką zaprezentowaną podczas wesela.

Zanim do tego doszło spotkaliśmy się w urokliwym miasteczku Beskidu Niskiego. Miejscami, w których powstawały ujęcia do filmowych podziękowań dla rodziców był rymanowski park zdrojowy i strome brzegi Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej.

Nietypowe podziękowania dla rodziców na weselu

Zanim przystąpiliśmy do tworzenia filmu, przygotowaliśmy scenariusz. Ideą było pokazanie zdjęć, które pokazują, za co młoda para dziękuje swoim rodzicom. Judyta i Lucek wybrali muzykę. Dograliśmy lokacje, termin i trzymaliśmy kciuki za pogodę. Wszystko zagrało! Przyszłych nowożeńców szybko opuściła trema. Zdjęcia do filmu rozpoczęliśmy około godziny 10. Przemierzając rymanowski park szukaliśmy najlepszych ujęć. Praca czy kręceniu ujęć do filmu trwała około 5 godzin (ślubny plener filmowy trwa krócej, ale o tym będzie w innym artykule). Byliśmy też w Rudawce Rymanowskiej, gdzie dograliśmy ujęcia z drona.

Na koniec filmu zakochani przygotowali niespodziankę (jaką? zobaczycie na filmie poniżej). Po kilku tygodniach prac przy montażu, koloryzacji oraz udźwiękowieniu, Judyta i Lucek otrzymali wyczekane dzieło. Nowoczesne, filmowe podziękowania były dla rodziców ogromnym zaskoczeniem. Premiera odbyła się podczas sierpniowego ślubu.

Jak zorganizować podziękowania dla rodziców?

Pomysłów jest tyle, na ile starczy kreatywności. Skupmy się na jednym z najpopularniejszych. Jeszcze przed ślubem przyszli nowożeńcy pytają o pomysły na podziękowania dla rodziców. Część preferuje tradycyjne kosze ze słodkościami, zdjęcia, gromkie sto lat i wspólny taniec. Bardziej wymagający szukają oryginalnych pomysłów. Do przygotowania filmowych podziękowań nie trzeba dużo.

10 etapów filmowej produkcji

  1. Pomysł – na tym etapie proponujemy wstępny zarys filmu.
  2. Lokacja – wybieramy miejsce do nagrań. Przy produkcjach filmowych preferujemy spójne krajobrazy. Lepiej wygląda różnorodny las czy miejska przestrzeń, niż kilka odmiennych lokalizacji.
  3. Czynniki niezależne – liczymy na dobrą pogodę, więc na nagrania nie umawiamy się z dużym wyprzedzeniem.
  4. Muzyka – dobry soundtrack nadaje klimat, wprowadza i buduje napięcie. Muzyka dobrana jeszcze na etapie pre-produkcji pomaga nakreślić odpowiedni styl filmu.
  5. Scenopis – różnorodność planów filmowych pozwala zachować dobry rytm i dynamikę. To ważny etap każdej filmowej produkcji.
  6. Sprzęt – do każdego pomysłu potrzeba innego sprzętu. Wykorzystujemy statywy, gimbale, monopody, rejestratory dźwięku, mikrofony kierunkowe, krawatowe, wykonujemy też ujęcia z powietrza (dron). Im bardziej rozbudowany scenariusz, tym bardziej wypakowany bagażnik.
  7. Zdjęcia – na tworzenie ujęć do około 3-minutowej produkcji trzeba poświęcić do 6 godzin pracy. Przy czym warto zaznaczyć, że to nie „gonitwa za ujęciami”, ale spokojne, zgodne z planem przygotowanie i realizowanie kolejnych ujęć.
  8. Przygotowanie do montażu – wybieranie najlepszych ujęć. Ustawianie ich na osi czasu, synchronizowanie plików audio.
  9. Montaż filmowy – dobieranie obrazów do sekwencji muzycznej, tworzenie historii, która ma powodować emocje. To najdłuższy proces.
  10. Koloryzacja – nastrój w filmie buduje się nie tylko historią czy muzyką, ale też kolorami. W ostatniej fazie ujednolicamy kolory, nadajemy odpowiednie tony i zamykamy proces produkcyjny.

Projekcja podczas ślubu

Jak najlepiej pokazać rodzicom przygotowane dla nich wzruszające podziękowania? Polecamy dobry projektor multimedialny, trochę białej ściany (lub ekran projekcyjny) i laptop. Jeszcze przed rozpoczęciem ślubu trzeba sprawdzić połączenie laptopa z nagłośnieniem. Jeśli wszystko współgra, to wystarczy oczekiwać na odpowiednią chwilę. Kiedy odpalać film? Najlepszy czas to między godz. 22, a 23. Kiedy już pierwsi tancerze zdążyli się wyszaleć, rozmowy przycichły, a do oczepin pozostało jeszcze kilkadziesiąt minut.

Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na nowoczesne podziękowania dla rodziców, to zapraszamy do kontaktu. Wspólnie stworzymy dzieło, które wasi rodzice zapamiętają na lata, a goście weselni będą pod wielkim wrażeniem.

Napiszcie – grzegorz@michalskistudio.pl lub zadzwońcie 733311389.

Bądźmy w kontakcie!